2022-09-07

Brain food, czyli najlepsza dieta dla naszego mózgu

Czytaj więcej

Wyżywienie zgodne z funkcjonowaniem mózgu odbija się bardzo pozytywnie na życiu człowieka i to nie tylko seniora, ale również osób młodszych oraz w średnim wieku. Do diety można wybierać produkty wspierające pracę umysłu i to bardzo dobra praktyka dla wszystkich zainteresowanych nie tylko odchudzaniem, ale zwiększeniem wydajności całego organizmu. W jaki sposób wygląda dieta na pamięć? Jakie produkty warto wprowadzić do codziennego jadłospisu? Czy można mówić o trwałych wynikach takiego wyżywienia? Poniżej kilka praktycznych informacji dla pasjonatów zdrowego wyżywienia i nie tylko.

Brain Food – czyli od czego rozpocząć przygodę z dietą korzystną dla mózgu?

Najważniejsze składniki pokarmowe odbijające się pozytywnie na pracy mózgu oraz na zapamiętywaniu to kwasy tłuszczowe Omega – 3, wszystkie substancje bioaktywne spotykane w orzechach, kakao, produktach pełnoziarnistych zbożowych oraz owocach morza. Wiekowe społeczeństwa znajdujące się na japońskich wyspach spożywają głównie ryby oraz ryż, do tego w niepełnych cyklach. Brak pełnego wypełnienia brzucha działa korzystnie na produkcję hormonów, szczególnie testosteronu. Mężczyźni utrzymujący rygor dietetyczny rzadko skarżą się na problemy z koncentracją, sennością, nadciśnieniem. Osiągają również znacznie lepsze wyniki sportowe. Najlepsza dieta dla mózgu wiąże się z precyzyjnym nawodnieniem ciała. Ludzki organizm składa się w większości z wody i potrzebuje odpowiednich składników mineralnych do uzyskania niezbędnej energii. Mózg zyskuje na nawodnieniu i podnosi wydolność psycho – fizyczną, często o 100% w przeciągu kilku tygodni. Mówią o tym badania dietetyczne i statystyki pochodzące od sportowców utrzymujących wysoki standard wyżywienia na co dzień.

Dieta dla mózgu opiera się też w dużym stopniu na mieszankach witaminowych, czyli popularnych koktajlach spotykanych już nawet w wyspecjalizowanych klinikach medycyny estetycznej. Koktajle z udziałem witaminy A, D, E, C i B zapewniają ogromną przewagę koncentracyjną. Uzupełnienie niedoborów witaminowych oraz mineralnych to fundament dochodzenia do zdrowia. Dietę na pamięć można wzmocnić przy okazji suplementami, głównie z udziałem aminokwasów złożonych.

Jak wygląda najlepsza dieta dla mózgu z praktyce kuchennej?

Brain Food to przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe, ale pochodzące od solidnych dostawców zachowujących maksymalne standardy produkcyjne. Pełnoziarniste produkty zbożowe doskonale łączą się z oliwą z oliwek, orzechami właściwie wszystkich typów, z owocami morza, niestety w Polsce trudno dostępnymi ze względu na położenie geograficzne. Egzotyczne owoce morza lepiej zastąpić bardziej swojskimi rybami, ale również sprawdzonymi pod kątem dostawców. Jakość ryb pogorszyła się w ostatnich latach i to drastycznie, chociażby przez zanieczyszczenia akwenów wodnych i przez wzrost kosztów produkcji. Dieta brain food wymaga zdecydowanej zmiany nawyków żywieniowych.

Z czego trzeba zrezygnować podczas wprowadzania najlepszej diety dla mózgu?

Jeżeli podejmujesz decyzję o wprowadzeniu diety brain food zapomnij o ciężkich słodyczach i o węglowodanach prostych. To jedna z najgorszych kategorii produktów nie tylko zatykająca, ale powodująca niekorzystne zmiany w obrębie mózgu i serca. Puste kalorie pogarszają pracę mózgu, wprowadzają do życia ociężałość i co za tym idzie uniemożliwiają osiągnięcie pełnego potencjału. Kolejna sprawa to ograniczenie fast foodów i wszelkiej przetworzonej żywności. Im mniej przetworzona, tym bardziej naturalna dla mózgu i szybciej wchłaniana. Tłusta ryba to znacznie lepsze rozwiązanie dla osób dbających o pamięć. Dieta dla mózgu zyskuje na urozmaiceniu. Przestudiowanie aktualnej piramidy żywieniowej to bardzo dobry początek dla wszystkich zainteresowanych odzyskaniem prawidłowej energii.

W jaki sposób brain food odbija się na życiu?

Dieta to można powiedzieć styl życia. Zachowanie rygoru sprawia największe trudności na początku przygody ze zmianą jadłospisu, ale kiedy człowiek poczuje się lepiej uzależnia się od zdrowego talerza. Dieta brain food to też profilaktyka przed poważniejszymi schorzeniami, w tym chorobami starczymi, demencją. Nigdy nie jest za późno na zmiany, dlatego przemyśl nawet drobne poprawki, po których poczujesz się lepiej. Brain food warto uzupełniać o regularną aktywność fizyczną pobudzającą do produkcji endorfin, o nawodnienie i odpowiednią ilość snu. Dzięki temu zwiększysz świeżość umysłu i osiągniesz znacznie szybciej założone cele życiowe. A o to przecież w tym wszystkim chodzi.