Dieta i skóra, czyli jak zadbać o wagę ciała i zdrową cerę?

Wygląd skóry pokazuje, w jaki sposób człowiek prowadzi się na co dzień. Wpływ diety na skórę to tematyka bardzo dobrze opisana w wielu publikacjach naukowych, często związanych bezpośrednio z leczeniem trądziku młodzieńczego i dotykający coraz częściej osoby dojrzałe, mocno zestresowane i odżywiające się bez przemyślanej, długoterminowej strategii. Jaka dieta na piękną skórę i na jakie produkty spożywcze oraz witaminy powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Jaka dieta na zdrową skórę i dlaczego warto wprowadzić dobre praktyki odżywiania na co dzień?

Tworzenie diety na dobry stan skóry wiąże się przede wszystkim z precyzyjnym nawodnieniem organizmu. To woda przenosi najważniejsze składniki odżywcze i odbija się pozytywnie na stanie gospodarki hormonalnej. Spożywanie czystej, uzupełnionej o minerały wody wyrównuje z czasem pH człowieka, a to przekłada się wyraźnie na ograniczenie stanów zapalnych, na znacznie większą energię do życia i po prostu na zdrowie. Większość ludzi boryka się z problemami niedoborów witaminowych, a w przypadku dobrego stanu skóry szczególną rolę odgrywa witamina A i generalnie witaminy z popularnej grupy ADEK. W kraju ze względu na specyficzne warunki atmosferyczne dominuje niedobór witaminy D, czyli witaminy słońca. Witamina A, czyli retinol doskonale odbija się na stanie skóry, na rozjaśnieniu. Witamina A w dużych ilościach występuje w marchewkach, ale też w innych warzywach. Wpływ diety na skórę to bardzo poważne zagadnienie, ponieważ przemyślany jadłospis usuwa dość szybko trądzik i to nawet nastoletni. Postaraj się o wyeliminowanie bardzo ostrych przypraw, soli, produktów przetworzonych zawierających wiele węglowodanów prostych.

Jak dieta działa na skórę?

Żywność posiada konkretne białka, aminokwasy transformowane przez ludzki organizm i transportowane w taki sposób, żeby uzupełnić braki jakościowe. Jak dieta działa na skórę? Właśnie uzupełnia niedobory, braki, a to odbija się na świeżości całego organizmu. Poza tym przez skórę zawsze wychodzą toksyny. Przykłady? Człowiek po cięższych lekach strasznie się poci i zwyczajnie wydziela nieprzyjemny zapach. Ostre potrawy powodują wysypki oraz nietolerancje pokarmowe. Nierównowaga kwasowo – zasadowa w ludzkim ciele powoduje zaparcia, spadki energii, często bezsenność, rozwój wolnych rodników odpowiadających za zmiany nowotworowe. Im czystsza dieta, tym lepiej dla zachowania dobrego stanu cery.

Jaka dieta na zdrową skórę i jakie czynności warto wprowadzić do jadłospisu?

W nowoczesnych gabinetach medycyny estetycznej ogromną popularnością cieszą się koktajle witaminowe uzupełniające codzienne jadłospisy. Koktajl witaminowy prowadzony na zasadzie kroplówki to dobre rozwiązanie dla osób dopiero planujących pozytywne zmiany w menu. Najlepsza strategia to naturalne zamówienie cateringu dietetycznego, a wcześniej konsultacje z wyspecjalizowanym dietetykiem. Herbaty owocowe oraz świeżo wyciskane soki to też interesujące uzupełnienie. Do zrobienia własnego soku wystarczy najprostsza sokowirówka lub blender, więc to tak naprawdę nic skomplikowanego.

Witamina C opóźnia proces starzenia się. Witamina E reguluje odporność oraz częściowo układ hormonalny. Witamina A odgrywa rolę nawilżającą i odświeżającą, a także regenerującą. Wszystkie warzywa oraz owoce o pomarańczowym lub czerwonym zabarwieniu to dobre uzupełnienie menu odpowiadającego za piękny wygląd skóry. Dieta na młodą skórę wyróżnia się dużym nasyceniem witaminowym. A to wiąże się z wprowadzeniem owoców i warzyw. Nie można jednak mówić tutaj o jadłospisie wykluczającym. W wielu dietach o nowoczesnej charakterystyce dominuje przekonanie o wykluczeniu jednego składnika odżywczego na rzecz innego, ale to praktyka zła długoterminowo. Wykluczenie tłuszczy zaburza w długim terminie pracę układu hormonalnego. Usunięcie z diety niektórych białek drastycznie osłabia i prowadzi do zmniejszenia masy mięśniowej, a przecież mięśnie osłaniają najważniejsze organy w ludzkim ciele. Eliminacja węglowodanów to brak energii, nieustanne bóle głowy, zaburzenia psychiczne, stany depresyjne. Oczywiście chodzi bardziej o węglowodany złożone, nie proste.

W jaki sposób podejść do kształtowania diety na cerę?

  • spożywaj więcej posiłków, ale w mniejszych ilościach,
  • nigdy do końca się nie najadaj, dzięki temu organizm zyska energię na regenerację,
  • upewnij się, czy nie posiadasz krytycznych niedoborów witamin oraz minerałów,
  • przywróć właściwe pH organizmu, równowagę kwasowo – zasadową,
  • pij znacznie więcej wody, naturalnych soków, herbat owocowych i to w każdym sezonie,
  • unikaj żywności przetworzonej, z masą soli, cukru, węglowodanów prostych, pustych kalorii,
  • polub owocowe oraz warzywa, najlepiej pomarańczowe, czerwone,
  • błonnik pomaga w usuwaniu toksyn i innych niebezpiecznych substancji nagromadzonych w organizmie,
  • regularne głodówki raz na jakiś czas ułatwiają upiększenie ciała.

W jaki sposób rozpocząć przygodę z dietą na skórę?

Na pewno przyda się głodówka służąca do oczyszczenia organizmu z toksyn oraz w wielu przypadkach z pasożytów gromadzących się w układzie pokarmowym. Głodówka nie musi trwać długo. Wystarczą z reguły trzy pełne dni do uzyskania zadowalających wyników. Chodzi przede wszystkim o wypróżnienie jelit i o rozpoczęcie nowego cyklu żywienia już zgodnego z przemyślaną strategią. Dieta na młodą skórę wiąże się zatem z precyzyjnym nawodnieniem, z usunięciem niedoborów witaminowych, z przywróceniem równowagi kwasowo – zasadowej.

Jakie produkty i praktyki warto wprowadzić do diety na zdrową skórę?

Powinieneś polubić szczególnie oleje roślinne, ale koniecznie wysokiej jakości, mniejsze posiłki z udziałem błonnika, marchwi, sałaty, moreli. Odbudowę skóry zapewnia cebula, żurawina, kapusta. Akurat kapusta stanowiła jeden z ciekawszych kosmetyków nawet w czasach podbojów Wikingów. Wojownicze ludy słynęły z nacierania ciała kapustą, włosów, z jedzenia przetworów, co okazywało się zbawienne dla zdrowia i zachowania maksymalnej higieny w boju. Dzisiaj można naturalnie odwołać się do podobnych praktyk, bez żadnego ryzyka. Tworzenie własnych przetworów witaminowych to też bardzo dobra praktyka. Olej kokosowy służy nie tylko do smażenia, ale do wcierania w ciało.

Dieta na młodą skórę – dlaczego warto zainteresować się takim jadłospisem?

Dieta na jędrną skórę nie jest wcale bardzo skomplikowana i wymaga tylko delikatnej optymalizacji dotychczasowych nawyków żywieniowych. Jeżeli nie chcesz samodzielnie tworzyć menu wystarczy, że odwołasz się do doświadczenia sprawdzonych marek cateringowych. Cera pokazuje bardzo wyraźnie szacunek człowieka do siebie oraz zdrowego odżywiania. Catering dietetyczny zoptymalizowany w ten sposób to jeszcze rzadkość, ale konsultacje z dietetykiem i dobrym dermatologiem potrafią rozjaśnić wiele spraw. Wpływ diety na skórę to sprawa oczywista i coraz bardziej doceniana przez młodych ludzi dopiero wchodzących do świata relacji międzyludzkich. Im szybciej dojdzie do optymalizacji zdrowego jadłospisu, tym lepiej. To złota zasada.