Jak określić dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu?

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu to fundament planowania zdrowej oraz przede wszystkim skutecznie długoterminowej diety. Jeżeli człowiek zjada za dużo pożywienia zaczyna zbierać dodatkowe kilogramy, które następnie trzeba spalać. Z tego powodu dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu to jeden z najważniejszych składników dla kobiet, dzieci, najmłodszych w długoterminowym odżywianiu. Jak określić dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, co warto o nim wiedzieć i w jaki sposób praktycznie zastosować wskazówki?

Co uwzględnia kalkulator zapotrzebowania kalorycznego?

  • Wiek człowieka planującego dietę

Mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne dotyczy paradoksalnie osób młodszych, młodzieży, ale już niekoniecznie dorosłych potrzebujących sporej dawki energii każdego dnia do wykonywania obowiązków zawodowych, w tym fizycznych oraz umysłowych. Tempo przemiany materii w organizmie zmniejsza się stopniowo wraz z wiekiem. Z tego powodu niezwykle trudno dopilnować prawidłowej wagi po 35-40 roku życia w zależności od specyfiki organizmu. Zwolnienie metabolizmu zależy w dużym stopniu od budowy ciała. Nieco inaczej do kształtowania jadłospisu podejdą endomorficy posiadający naturalną tendencję do tycia, a inaczej ektomorficy z genetyką ustawioną na bardzo szybkie spalanie. Wiek to zatem tylko pewna wskazówka. Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne? Przyda się szczegółowa analiza wieku oraz wszystkich aspektów odnoszących się do bieżącego stylu życia.

  • Dieta w zależności od płci

Płeć ma wpływ na zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Znacznie mniej kalorii potrzebują kobiety w porównaniu do mężczyzn. Dzienne zapotrzebowanie mężczyzny to mniej więcej 3500 kcal i więcej w przypadku uprawiania regularnej aktywności fizycznej. Kobietom wystarczy z reguły około 2000 kcal do normalnego funkcjonowania. Pary zamawiające catering dietetyczny powinny pamiętać o tych różnicach. Często sprawdza się zamówienie jednego cateringu oraz rozbicie posiłków na dwie osoby, właśnie w zależności od realnego zapotrzebowania kalorycznego. Dużą pomoc w temacie obliczeń niesie kalkulator BMR analizujący dość szczegółowo najważniejsze dane na temat ludzkiego organizmu.

  • Regularność aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę w budowaniu długoterminowego jadłospisu. Dni treningowe wymagają większego nasycenia kaloriami, energią. Do tego chodzi o utrzymanie zrównoważonego jadłospisu, bez specyficznych wykluczeń. Jedyny wyjątek to osoby cierpiące na alergie pokarmowe. Im bardziej regularna aktywność fizyczna, tym większa potrzeba kontrolowania diety, deficytu kalorycznego. W przypadku ciężkich treningów fizycznych można zauważyć utrzymywanie się wagi na podobnym poziomie, co przed rozpoczęciem odchudzania, ale przy całkowitej zmianie wyglądu. Sportowcy nie powinni patrzeć wyłącznie na wskaźnik wagi, ale na strukturę ciała, faktyczną transformację. Tłuszcz z czasem przekształci się po prostu w mięśnie, a waga w niektórych przypadkach pozostanie bez zmian. Waga nie jest nigdy ostatecznym wskaźnikiem odchudzania. Człowiek profesjonalnie podchodzący do obliczania dziennego zapotrzebowania kalorycznego musi przygotować się na szczegółowe monitorowanie własnego organizmu pod kątem realnych zmian. Znacznie lepsze podejście to mierzenie ciała, a nie śledzenie wagi, co wprowadza w błąd.

  • Aktualny stan organizmu

Ludzie chorzy jedzą naturalnie mniej, ponieważ organizm traci dużo energii na trawienie. W przypadku niektórych schorzeń dochodzi do znaczącego spowolnienia metabolizmu, do magazynowania energii. W chorobie traci się mocno kilogramy, ale po wyzdrowieniu warto wrócić stopniowo do dobrej diety, bez przejadania się i z kontrolą stanu ciała. Większe zapotrzebowanie na kalorię zgłaszają kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dobry kalkulator zapotrzebowania kalorycznego powinien odnosić się do problematyki ogólnego stanu fizjologicznego organizmu. Wiele osób przyjmuje leki wpływające na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, a to odbija się na skuteczności jadłospisów dietetycznych.

  • Śledzenie własnego organizmu

Chociaż w większości diet i zasad ich kształtowania występują elementy wspólne dla każdego człowieka to jednak w wielu przypadkach pojawiają się kluczowe różnice. Z tego powodu przy obliczaniu dziennego zapotrzebowania kalorycznego warto uwzględnić osobiste predyspozycje, humor, preferencje dotyczące zakupu konkretnych produktów. Uważne śledzenie własnego organizmu to najlepszy schemat kontroli.

Dlaczego kalkulator BMR to ważne narzędzie dla osób planujących zdrowe wyżywienie?

Kalkulator BMR pomaga w bilansowaniu jadłospisu w zależności od charakterystyki organizmu i często nawet indywidualnych preferencji. Zapotrzebowanie kaloryczne oblicza się w różnym celu. Najczęściej naturalnie do odchudzania, ale osoby aktywne fizycznie, uwielbiające sporty siłowe mogą celować w zwiększenie masy, co okazuje się tak samo trudne, jak tracenie kilogramów bez rozsądnego podejścia do układania zbilansowanego talerza. Przy odchudzaniu chodzi o to, żeby przeliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i stworzyć deficyt i to koniecznie regularny. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oznacza, że organizm potrzebuje właśnie tyle energii, żeby utrzymać dotychczasową wagę. Deficyt, nawet niewielki z czasem przekłada się na mniej kilogramów i na mniejszy obwód w pasie.

Nie warto z deficytem przesadzać, ponieważ człowiek wchodzący nagle w tryb dynamicznego odchudzania naraża się na wystąpienie efektu jo-jo, na podjadanie i złe samopoczucie. Dobra strategia to wprowadzanie bardzo niewielkich, ale jednak systematycznych zmian. Zapotrzebowanie kaloryczne organizmu można przeliczyć samodzielnie, za pośrednictwem multimedialnym narzędzi lub po kontakcie z wyspecjalizowanym dietetykiem. Takie praktyki umożliwiają nawet niektóre kluby sportowe i trenerzy personalni.

Dlaczego zapotrzebowanie kaloryczne to taki ważny wskaźnik?

Osoby ustawiające dietę, które źle podeszły do obliczania dziennego zapotrzebowania kalorycznego narażają się na znaczące pogorszenie odporności, na utratę motywacji do działania, na niedobory witaminowe oraz mineralne przekładające się po pewnym czasie na negatywne funkcjonowanie układu hormonalnego. Zaprzeczenie realnym potrzebom organizmu wprowadza też zaburzenia na poziomie układu nerwowego i tworzy podstawy do spowolnienia metabolizmu, z tego niestety trudno wyjść.

Jak się prawidłowo odchudzać i jakie strategie najlepiej zastosować?

Tak naprawdę można odchudzać się prawidłowo bez potrzeby wprowadzania regularnej aktywności fizycznej. To wymaga po prostu spożywania mniejszych ilości pożywienia, koniecznie codziennie. Chodzi o to, żeby pozyskiwać mniej energii niż się wydaje. Organizm zoptymalizuje się po pewnym czasie samodzielnie. Inna strategia to drastyczne zwiększenie wydatkowania energii, chociażby przez sport lub inne aktywności. W takim przypadku nie zawsze trzeba aktualizować jadłospisu. Osoby trenujące codziennie mogą sobie nawet pozwolić na niektóre negatywne praktyki dietetyczne, bo i tak wszystko spalą. Najlepsza strategia to powiązanie wymienionych strategii, czyli deficyt i wzrost wydatkowania energii, ale stopniowo, bez negatywnych, psychicznych skutków ubocznych.

Dlaczego kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pomaga osobom odchudzającym się?

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego bardzo dobrze pomaga w procesie metamorfozy nawyków żywieniowych i umożliwia jasne zbadanie własnego organizmu. Indywidualne podejście do tworzenia jadłospisu to jedna z decydujących o sukcesie kwestii.

Dlaczego warto zgłosić się po wsparcie dietetyczne do naszej marki?

U nas możecie Państwo zamówić diety zgodne z dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym, doskonale zbilansowane, także pod kątem smaku i warunków dostawy. Udzielamy praktycznych wskazówek wszystkim zainteresowanym długoterminowym odchudzaniem i zapraszamy serdecznie do kontaktu.